Rázový uťahovák je efektívny nástroj ako odtiahnuť alebo dotiahnuť väčšie skrutky alebo matice bez problémov. Hlavný princíp spočíva v tom, že rázový uťahovák má vyšší krútiaci moment a teda silu, ako bežný skrutkovač a hravo si poradí aj s dobre utiahnutými skrutkami.
Či už si vyberáte aku rázový uťahovák, elektrický uťahovák alebo vzduchový uťahovák, najdôležitejší parameter je ako isto tušíte jeho sila, ktorá sa uvádza v Nm. V zásade platí, čím vyšší je tento údaj, tým je nástroj silnejší. Zároveň je však aj ťažší a drahší. Preto je potrebné vedieť, aký silný ho potrebujete, resp. na aké veľké skrutky alebo matice ho budete potrebovať. Väčšina uťahovákov má v technických parametroch uvedené, aké max. skrutky alebo matice je možné s uťahovákom povoľovať/uťahovať.
Ďalším dôležitým parametrom je uchytenie nástroja. Ak plánujete zaťahovať samorezné skrutky do dreva, budete potrebovať uťahovák s 1/4“ úchytom, čo je veľkosť na klasické bity.
Na odťahovanie alebo doťahovanie skrutiek a matíc na aute, budete potrebovať rázový uťahovák, ktorý má úchyt nástroja s označením 1/2“. Je to rovnaká veľkosť ako na veľkej gola sade.
Na nákladné autá alebo ťažkú techniku sa používa väčšinou úchyt 3/4“.
Ďalšou nemenej dôležitou otázkou je zdroj poháňania uťahováku. Najrozšírenejšie sú tri a skúsime si povedať pozitíva negatíva jednotlivých druhov.
+ keďže je poháňaný akumulátormi, neobmedzuje vás elektrický kábel, ani vzduchová hadica
+ okamžite k dispozícií, použijete aj na miestach, kde nie je elektina, nemusíte čakať na natlakovanie kompresora
- vyššia nákupná cena
+ nižšia nákupná cena
- elektrický kábel, obmedzené možnosti použitia
+ nižšia nákupná cena
+ nižšia hmotnosť
- nutnosť použitia kompresora
Tipy na záver:
1. nepodceňujte minimálny výkon rázového uťahováku. Aj keď na dotiahnutie skrutiek na kolese auta potrebujete cca 120 – 150Nm, na jeho odtiahnutie budete potrebovať väčšiu silu. Pôsobením rôznych vplyvov ako korózia, iná roztiažnosť materiálov(kovová skrutka/hliníkový disk) A Iných sa skrutka „utiahne“ na väčšiu hodnotu.
2. používajte iba nádstavce určené do rázových uťahovákov. Ak použijete do rázových uťahovákov klasické bity alebo nadstavce z gola sady, pôsobením úderov môžu veľmi ľahko prasknúť. Vhodné bity sú buď označované ako torzné bity alebo sú inak farebne odlíšené, napr. čierne. Takisto aj hlavice používajte iba rázové hlavice, ktoré sú kalené a znesú aj väčšiu záťaž.
3. Pri vzduchových uťahovákoch je potrebné použiť kompresor s dostatočným výtlakom vzduchu a takisto použiť vhodnú hadicu s vnútorným priemerom min. 9mm. Nezabúdajte na primazávanie vzduchového náradia.