Grilovanie sa na Slovensku stalo v ostatných rokoch hitom. Nezameniteľnú chuť grilovaného mäsa a zeleniny si mnohí z nás nedokážu vynachváliť. Predchádza jej však výber správneho grilu, čo vôbec nemusí byť jednoduché.
Pri kúpe grilu je potrebné myslieť na tri základné faktory: zdroj tepla, plánované množstvo ugrilovaného a priestor, v ktorom chcete grilovať. Na trhu je možné kúpiť tri základné druhy grilov – na drevené uhlie, elektrický a plynový.
Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody, a tak sme pre vás pripravili nasledujúci článok. V ňom vám v skratke priblížime, prečo si vybrať či nevybrať niektorý zo spomínaných grilov.
Grily na drevené uhlie
Keď sa povie gril, väčšina ľudí si predstaví trojnožku s mriežkou a rozžeraveným uhlím, na ktorom sa pomaly opeká mäso. Presne tak vyzerajú tradičné grily na drevené uhlie. Ich výhodou je, že mäso pri opekaní nadobudne asi najlepšiu chuť. Sú taktiež ľahko prenosné, takže grilovať môžete tak na záhrade, ako aj pri jazere.
Nevýhodou grilov na drevené uhlie je zdĺhavejšia a náročnejšia príprava jedla. Grilovanie na tomto druhu grilu si vyžaduje trpezlivé rozdúchavanie a udržiavanie tepla. Skrátka, ak nie ste ten typ, ktorý si vychutnáva samotný akt grilovania či starostlivosť o gril, radšej si tento druh grilu nekupujte.
Elektrické grily
Elektrické grily sú naopak ľahšie na údržbu, teplotu na nich upravíte jednoduchým potočením kolieska. Ich hlavnou výhodou je skladnosť a možnosť grilovania v interiéroch – elektrické grily nedymia a ľahko sa čistia.
Tento druh grilu má však často problém prepiecť hrubšie stejky či kuracie krídla, ktorým navyše môže chýbať typická chuť grilovaného. Elektrické grily majú taktiež menšiu plochu na grilovanie, a tak sú vhodnejšie skôr na prípravu zdravej rodinnej večere.
Plynové grily
Plynové grily prekonávajú nedostatky oboch vyššie opisovaných druhov – grilujú rýchlo, sú jednoduché na obsluhu, a naraz si na nich môžete opiecť aj niekoľko kusov mäsa. Grilovanie na tomto type grilu je zdravšie než pri grile na uhlie.
Masívne plynové grily sú však nepomerne drahšie a náročnejšie na skladovanie. Vyžadujú si stále pripojenie plynu, ktoré zabezpečuje propán-butánová bomba. Navyše, chuť a čaro grilovania na drevenom uhlí im, podobne ako elektrickým, chýba.