Snom každého záhradkára je úhľadný a dokonale pokosený trávnik. Dosiahnuť ho však môže len so správne fungujúcou kosačkou. Ako to však niekedy býva, nie vždy ide všetko tak, ako by malo. V nasledujúcom článku sa pozrieme na najčastejšie poruchy kosačiek.
Zaseknutý štartér, upchaté filtre, rozliaty olej a mnoho iných problémov dokáže poriadne potrápiť majiteľov kosačiek. Prečítajte si najčastejšie otázky a odpovede, týkajúce sa porúch kosačiek.
Štartér sa zasekol. Čo mám robiť?
Majitelia kosačiek s manuálnym štartom určite poznajú momenty, keď sa štartovacie lanko zasekne a nakopnutie motora sa zmení na nekonečný rébus. V takýchto prípadoch je častou príčinou aktivovaná bezpečnostná brzda. Pred štartom kosačky sa preto uistite, že je vypnutá.
Neviem naštartovať kosačku, no benzín nechýba. V čom je problém?
Predsa len môže byť v benzíne. Ak je v nádrži staršie palivo, radšej ho vymeňte. Obzvlášť po zime môže pri nesprávnom skladovaní palivo zhustnúť a upchať palivové otvory. Ďalšími príčinami môžu byť aj upchatie filtrov, prípadne opotrebovanie štartovacej sviečky.
Kosačka sa vypla v priebehu práce. Mám počkať?
Ak počkáte, nič nepokazíte, no čakanie nie je zárukou, že vaša kosačka sa opäť rozbehne. Ak sa tak nestalo, skontrolujte, či je v nádrži dostatok paliva, prípadne či je kosačka pripojená k zdroju elektrickej energie. Príčinou podobných problémov býva často aj upchatie spodnej časti kosačky trávou. Preto sa uistite, že nôž je schopný ďalej kosiť.
Z kosačky sa dymí. Je to definitívny koniec?
Aj keď môže dym vychádzajúci z kosačky vyzerať strašidelne, nie je až tak neobvyklým javom. Dymiť z kosačky sa môže napríklad aj vtedy, ak je v nádrži príliš veľa oleja, prípadne sa olej vo vnútri kosačky rozlial. Odpojte kosačku a skontrolujte, či príčinou dymu nie sú práve problémy s olejom. Ak nie, na vašu kosačku by sa zrejme mal pozrieť odborník.